Huawei ile Türk Telekom‘un ortak çalışmaları sonucunda yapılan 5G testinde dünya rekoru kırıldı. Huawei Mate 20X 5G’nin kullanıldığı testlerde 2.92 Gbps hıza ulaşıldı.

Türk Telekom, İstanbul Ümraniye Teknopark Mobil Şebeke Test Merkezi’nde 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisini (NR Carrier Aggregation) ticari telefonlar ile dünyada ilk kez test eden operatör oldu.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı  Yusuf Kıraç, 5G testiyle ilgili açıklamada bulundu.

İki farklı 5G taşıyıcısını birleştirdik ve gerçek anlamda canlı 5G test şebekemizde saniyede 2.9 Gbps üzeri hızlara ulaşarak bir dünya rekoru kırdık. 5G bağlantı hızını ikiye katlayan 5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisini (NR Carrier Aggregation) dünyada ilk defa deneyen operatör olduk. Türk Telekom olarak, bugün burada yaptığımız gibi, gelecekte de ülkemizin ihtiyacı olan, tüm yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesine öncülük etmeye devam edeceğiz.

Huawei Türkiye CTO’su Simon Pei, 5G testinde kırılan rekor ile ilgili açıklamada buluncu.

Yapılan test sırasında, 5G hızında sadece Türkiye özelinde değil, dünya çapındaki değerler göz önüne alındığında da önemli bir rekora imza attık. Bu testi yalnızca Huawei ürününün destekleyebileceği C-bandı 200MHz IBW ve 2CC Taşıyıcı Birleştirme teknolojilerini kullanarak Huawei 5G ticari ağ ekipmanları ile gerçekleştirdik. Türk Telekom 5G test şebekesinde hayata geçirdiğimiz bu testte, yüksek veri hızları, arttırılmış kapasite ve daha geniş spektrum sağlayan inovatif “5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme” teknolojisini kullandık. Huawei, gelecekte 5G’nin pazar lideri ticari uygulamalarını tüm ekosistemle paylaşmak için Türk Telekom ile çalışmaya devam edecek ve Türkiye’nin dijitalleşmesini, her zaman olduğu gibi destekleyecektir