Kategori: HaberMobil

İYS ile istenmeyen mesajlar nasıl engellenir?

Ticaret Bakanlığı’nın İleti Yönetim Sistemi İYS ile istenmeyen mesajlar nasıl engellenir? Kullanımına açılan İYS ile artık istenmeyen mesajlara son.

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ortak çalışması ile geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen İleti Yönetim Sistemi (İYS) kullanıma açıldı. Gün boyu saat fark etmeden gönderilen can sıkıcı reklam mesajları veya e-postalardan kurtulmak artık çok daha kolay. Ticaret Bakanlığı’nın kurduğu İleti Yönetim Sistemi ile artık size kimin ileti gönderebileceğine karar verebiliyorsunuz. Telefon numaranızın veya e-posta adresinizin kayıtlı olduğu tüm kurumların listesi sistemde yer alıyor. Size ileti göndermesini istemediğiniz kurumları birkaç kolay adım ile engelleyebilirsiniz.

İYS ile istenmeyen mesajlar nasıl engellenir

İYS ile istenmeyen mesajlar nasıl engellenir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), hizmet sağlayıcı kurumların arama, mesaj ve e-posta gibi ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, vatandaşların ise izinlerini görüntüleyip kaldırabilecekleri ulusal bir veri tabanıdır.

  • vatandas.iys.org.tr adresine gidin.
  • e-Devlet hesabınızla veya iletişim bilgileriniz ile giriş yapın.
  • Aydınlatma metnini okuyup kabul edin.
  • telefon numaranızı ve e-posta adresinizi sisteme tanımlayın.
  • İzinleri Yönet ekranına gelin.
  • Arama izni ve Mesaj izni için onay veya ret işlemini buradan yapabilirisiniz.

İzinleri Yönet ekranına geldiğinizde sizin bilgilerinize sahip olan tüm kurumların listesini göreceksiniz. Bu listeden hangi kurumlarda bilgilerinizin olduğunu, arama izni, mesaj izni ve e-posta izinlerini görebileceksiniz. Eğer kurumun size ileti göndermesine onay/ret vermek isterseniz ilgili kurumun üzerine tıklayıp tüm izin işlemlerini yönetebilirsiniz.

Yoğunluktan dolayı İleti Yönetim Sistemi’ne giriş yapamayabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz bulunuyorsa e-Devlet adresinden de izin işlemlerinizi yönetebilirsiniz.

Sisteme girdiğinizde listenin az olduğunu fark edebilirsiniz. Ticaret Bakanlığı’nın firmalara onay kaydı için vermiş olduğu süre henüz dolmadı. Bu sebeple birçok firma kayıt işlemlerini henüz tamamlamadı. Bakanlık tarafından verilen süre 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. O tarihten sonra listede tüm firmaları görebileceksiniz.

son yazılar

En iyi yarış oyunları

Yarış tutkunları için unutulmaz bir deneyim için en iyi yarış oyunları listesi hazırladık. Hız ve…

6 saat ago

WRC 10 Duyuruldu

KT Racing tarafından geliştirilen WRC 10 duyuruldu. PC ve konsol için çıkış yapacak WRC 10…

1 gün ago

pAura VALORANT Ayarları

İspanya merkezli Avrupa'nın en önemli takımlarından Team Heretics'in başarılı oyuncusu pAura VALORANT ayarları. Temsilcimizin oyun…

3 gün ago

Age of Empires 4 Sistem Gereksinimleri

Strateji oyunlarının en popüleri Age of Empires serisinin yeni oyunu Age of Empires 4'ün sistem…

4 gün ago

Flashpoint Sezon 3, RMR Turnuvası Olacak

Flashpoint sezon 3, Avrupa için RMR turnuvası olacak. 16 Takımın mücadele edeceği turnuva çok yakında…

5 gün ago

AsLanM4shadoW VALORANT ayarları

VCT Challengers'ta mücadele eden BBL Esports'un oyuncularından AsLanM4shadoW'un VALORANT ayarları. Ali Osman "AsLanM4shadoW" Balta crosshair…

1 hafta ago

wuudia, daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyor.