Sylvester Stallone’un Unutulmaz Rolleri

Rambo, Rocky gibi birçok filmine hayran olduğumuz ve geçtiğimiz günlerde 74’ncü yaş gününü kutlayan Hollywood yıldızı Sylvester Stallone’un unutulmaz rolleri.

Marion “Cobra” Cobretti / Cobra (1986)

Marion “Cobra” Cobretti / Cobra (1986)

Cobra lakabıyla bilinen Marrion Cobretti (Sylvester Stallone), Los Angeles Polis Teşkilatı’nda görevli gözü pek bir polis memurudur. Bir markette gerçekleşen rehin alma olayında polisin ikna çabaları başarısız olunca Marrion Cobretti’den markete girip suçluyu etkisiz hale getirmesi istenir. Suçluyu vurarak etkisiz hale getirir. Vurduğu adam ölümünden hemen önce O’na, güçsüzlerin yaşamaya hakkı olmayıp, yalnızca güçlülerin yaşaması gerektiğini savunan ve dünyaya hükmetmeyi hedefleyen bir grup psikopatın kurduğu “New Order” ismindeki çetenin varlığından bahseder.Olaydan sonra Cobra, marketteki olayın bu yasa dışı örgütle bağlantısı olduğu sonucuna kanaat getirir.

John Rambo / Rambo serisi (1982)

John Rambo / Rambo serisi (1982)

Vietnam gazisi John Rambo (Sylvester Stallone) bir dağ kasabasına gelirken kasaba şerifinin taciziyle karşı karşıya kalır. Tek istediği temizlenmek ve karnını doyurmaktır. Şerif ona terörist muamelesi yapar, yakalar, hapse atar. Hapiste polislerin işkencesi sırasında J. Rambo’nun gözünde Vietnam’da gördüğü işkenceler canlanır ve karakolu yerle bir ederek bir motosiklete el koyarak dağa kaçar.

David Morrell’in First Blood kitabından William Sackheim, Michael Kozoll ve Sylvester Stallone tarafından senaryolaştırılan filmin yönetmenliğini Ted Kotcheff üstlenmiştir.

Frank Leone / Lock Up (1989)

Frank Leone / Lock Up (1989)

Düşük güvenlikli bir hapishanede örnek bir mahkum olan Frank Leone, bir gece hücresinde uyurken beklenmedik şekilde yüksek güvenlikli bir başka hapishaneye nakledilir. Kalan cezasını sorunsuz bir şekilde tamamlayıp özgürlüğüne kavuşmak isteyen Frank ile hapishane müdürü arasında eski bir husumet vardır. Hapishane müdürünün tahriklerine karşı sakin davranmaya çalışan Frank karşısına çıkan engelleri aşmak zorundadır.

Raymond Tango / Tango & Cash (1989)

Raymond Tango / Tango & Cash (1989)

Uyuşturucu ve silah kaçakçısı Yves Perret, Raymond Tango ve Gabriel Cash’in sürekli peşinde olmasından ve onu yakalamak istemesinden artık sıkılarak, onların işlemedikleri bir cinayet suçu yüzünden hapse girmelerine sebep olur. Cinayet silahıyla yakalanarak hapse giren Tango ve Cash suçsuzluklarını ne pahasına olursa olsun ispatlamak zorundadırlar.

Gabe Walker / Cliffhanger (1993)

Gabe Walker / Cliffhanger (1993)

İtalya’nın iki bin metre yükseklikteki Dolomit dağlarında geçen Cliffhanger filmi bir kurtarma ekibinin başından geçen talihsiz olayla açılır. Ekipten Hal ve kız arkadaşı Sarah çaresiz bir şekilde dağda zirvesinde mahsur kalmışlardır. Ekibin diğer üyeleri Jessie ve Gabe arkadaşlarını hayata döndürmek için yardıma giderler, fakat Sarah’ı kurtaramazlar. Olayın şokunu üzerinden atamayan Gabe, kasabayı terk etmiştir. Aradan geçen aylardan sonra eşyalarını toplamak için geri döndüğü bir anda, kurtarma merkezine gelen radyo sinyallerinden aldıkları bir yardım çağrısına kayıtsız kalamaz. Gabe son kez görevini yerine getirecek ve sonrasında oradan ayrılacaktır. Fakat dağda mahsur kalıp yardım isteyen bu insanlar zannettikleri kadar masum değillerdir… (beyazperde)

Joe Bomowski / Stop! Or My Mom Will Shoot (1992)

Oğlunun suçlularla mücadelesinde partneri oluveren, son derece titiz bir annenin hikayesini anlatan komedi. Tutti Bornowski’nin polis olan oğlu Joe Bornowski’yi görmek için şehre yaptığı ziyaret, bir silahlı suça şahit olması sebebiyle uzar. Kısa zamanda Joe’nun suçluları ele geçirmesi için işi ele alır. Tüm bunları yaparken onun aşk hayatını düzene koymaktan da geri kalmaz. (http://www.beyazperde.com/filmler/film-40170/)

Rocky Balboa / Rocky (1976)

Rocky Balboa / Rocky (1976)

İş dışı zamanlarında yerel bir kulüpte boks yaparken keşfedilerek kısa zaman içinde dünya şampiyonluğuna kadar uzanan bu yolda başından geçenleri konu alan film serisi.

John Spartan / Demolition Man (1993)

John Spartan (Sylvester Stallone) 1990’lı yılların süper polisidir. Ona herkes Yok edici Adam (Demolition Man) demektedir. Peşinde olduğu kişi ise uzun zamandır takip ettiği işinde son derece başarılı bir suçlu ve katil Simon Phoenix’dir (Wesley Snipes). Oldukça ciddi olan Spartan’ın bir karısı ve bir kızı vardır. Ve sonunda Simon Phoenix bir otobüs dolusu yolcuyu kaçırır. Simon’un olduğu binaya girmeyi başaran John, bir süre sonra Phoenix’i yakalar ancak bina havaya uçar. Ve içeriden birçok ceset bulunur. John Spartan’ın yaptığı bu hata onu uzun bir süreliğine onu dondurmaya ve yıllarca oradan donarak kıpırdamama cezasına mal olmuştur. Donarak kalan John Spartan’ın tekrar buzlarının eritilmesi erken olur.

Barney Ross / The Expendables

Sylvester Stallone’un Unutulmaz Rolleri

Daha önce bir kere ölümden kıl payı kurtulan Stonebanks, şu anda Cehennem Melekleri’ni sonlandırmanın amacı içindedir ama Barney Ross’un da buna karşın başka planları vardır. Takımına daha hızlı, genç ve teknoloji meraklısı kişileri katarak ona karşı sert bir mücadeleye girmeye karar verir. Son görev, Cehennem Melekleri’nin en kişisel savaşını klasik – eski tarz ile yüksek teknoloji uzmanlığı arasında geçen bir mücadeleye dönüştürecektir.

Freddy Heflin / Cop Land (1997)

Freddy Heflin / Cop Land (1997)

New York yakınlarında, 1970’li yıllarda inşa ediline Garrison isimli küçük kasaba sadece New York’lu polislerin yaşadığı yüksek güvenliği olan bir yerleşim yeridir. Fakat insan faktörü söz konusu olduğunda böyle bir yerde bile bazen yasalar bile yeterince caydırıcı olamaz .Bir gün genç bir polis memuru olan Babbitt hatayla iki zenciyi öldürür ve ortadan kaybolur. Şoka giren vatandaşlar bir an önce bu olayın çözümlenmesini ister. Başkomiser, Babbitt’in intihar ettiğini duyursa da bu olaylar New York polis departmanında özel araştırmacı görevi yapan memurları tatmin etmeyecektir.(Beyazperde)

Judge Dredd / Judge Dredd (1995)

Judge Dredd / Judge Dredd (1995)

Günümüzden bir asır sonrasında geçen Judge Dredd filmi teknolojinin üst seviyede olduğu hayali bir dünyada geçer. 100 yıl sonrasının New York şehri, Mega şehir olarak anılan son derece füturistik bir yerleşim yeridir. Şehirde hüküm süren anarşik olayların en büyük önleyicisi polisler; ve bu polislerin en üst mertebesi de ‘yargıç’lardır. Yargıçlar her anlamda son derece üstün bir yetki ve güce sahip görevlilerdir. Zamanında bu görevi sürdürmüş olan Yargıç Dredd de bu kişilerden biridir. Yargıç Dredd, eski zanlılardan Rico’nun hapisten kaçmasıyla kendisini amansız bir mücadelenin içinde bulur. (Beyazperde)

son yazılar

VALORANT Mobile Google Play’de test ediliyor

Veri madencileri, uzun süredir çıkması beklenen VALORANT Mobile'ın Google Play sayfasını sızdırdı. Mobil oyun veri…

1 gün ago

FIFA 23 kapalı beta kodu nasıl alınır?

EA Sports'un yeni oyunu FIFA 23, kapalı beta test sürecine girdi. Ultimate Team, Kariyer Modu…

1 ay ago

Binance Crypto WODL Cevapları

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance Crypto WODL etkinliği ile kullanıcılarına 30 bin $…

2 ay ago

Wordle Türkçe 17 Temmuz Kelimesi

Wordle Türkçe, Şubat ayında 2.5 milyon aktif kullanıcıya ulaşıldı. Türkiye'nin en başarılı ili ise Kayseri…

2 ay ago

Wordle Türkçe 15 Temmuz Kelimesi

Wordle Türkçe, Şubat ayında 2.5 milyon aktif kullanıcıya ulaşıldı. Türkiye'nin en başarılı ili ise Kayseri…

2 ay ago

Roblox Vehicle Legends Kodları

Roblox Vehicle Legends kodları, nakit ve kredi gibi birden fazla oyun içi öğe almak için…

2 ay ago

wuudia, daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyor.