Tam Elektrikli Yarı Otonom BMW iX Tanıtıldı

BMW’nin 500 beygir gücündeki tam elektrikli yarı otonom SUV’si BMW iX tanıtıldı. Fütüristik bir tasarıma sahip olan BMW iX’in 2021’de seri üretimine başlanacak.

Alman otomotiv devinin daha önce iNext olarak tanıttığı elektrikli aracının resmi tanıtımını geçtiğimiz saatlerde yaptı ayrıca tam elektrikli aracının adını da BMW iX olarak güncellediğini duyurdu. Otomotiv sektöründeki deneyimlerini, tecrübesini iX üzerinde gösteren BMW gelecek yıl seri üretime geçireceğini duyurduğu tam elektrikli aracı adeta gelecekten bir mesaj.

BMW iX, X6 ile aynı yüksekliğe, X5 ile aynı uzunluğa ve X7 ile aynı tekerlek çapına sahip. Fütüristik tasarımının yanı sıra BMW iX diğer elektrikli araçlara kıyasla 20 kat daha hızlı veri işleme özelliğine sahip. Elektrikli araçların içten yanmalı araçlardaki gibi bir havalandırma mekanizmasına ihtiyacı olmuyor. Ancak tasarımcılar BMW’yi BMW yapan bu ızgaraları koruyup o boşluğa aracı yarı otonom yapan sensörler ve kameraları yerleştirmişler.

Tam Elektrikli Yarı Otonom BMW iX Tanıtıldı

Aracın iç tasarımına baktığımız zaman altıgen bir direksiyona sahip olduğunu görüyoruz. Aracın iç tasarımı ile ilgili söylememiz gereken en önemli özelliği ise içinin tamamen geri dönüştürülmüş -sadece iç malzemeler değil dış malzemelerde geri dönüştürülmüş- malzemelerden yapılmış olması. BMW’nin beşinci nesil elektrik ünitesinin kullanıldığı araçta iki adet elektrikli motor bulunuyor. 500 beygir gücündeki elektrikli araç 0’dan 100’e 5 saniye gibi bir sürede ulaşabiliyor.

BMW iX, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) testlerine göre tek şarj ile 480 kilometre, Avrupa Birliği’nin Dünya Genelinde Uyumlu Yeni Test Prosedürü (WLTP) testlerine göre ise 600 kilometre menzili ile öne çıkıyor. Ayrıca 10 dakikalık bir şarj ile 120 kilometrelik ek bir menzile ulaşılabilir.

Tam Elektrikli Yarı Otonom BMW iX Tanıtıldı2

Halen geliştirilme aşamasında olan BMW iX’in 2021 yılının sonuna üretim bandından çıkarak satışa sunulacağı söyleniyor.

son yazılar

En iyi ücretsiz VPN servisleri 2021

İnternetinizde ki sınırları ortan kaldırmak istiyor ve hangi VPN servisini kullanacağınızı bilmiyorsanız En iyi ücretsiz…

4 saat ago

Peaky Blinders 6. Sezon Ne Zaman Çıkacak?

BBC'nin sevilen dizisi Peaky Blinders 6. Sezon ne zaman çıkacak? Final yapacağı bilinen dizinin hayranları…

4 saat ago

John Wick spin-off’u The Continental’in detayları belli oldu

John Wick film serisinin spin-off'u The Continental dizisinden yeni detaylar belli oldu. Dizi için ayrılan…

18 saat ago

En Çok Kazanan PUBG Takımları

Eskisi kadar popüler olmasa da PUBG arenasında pek çok etkinlik düzenlendi. Güncel verilerle arenanın en…

2 hafta ago

En Çok Kazanan PUBG Oyuncuları

Eskisi kadar popüler olmasa da PUBG arenasında pek çok etkinlik düzenlendi. Güncel verilerle arenanın en…

2 hafta ago

IMDb’ye Göre En İyi 10 Pixar Filmi

Disney'in sahibi olduğu animasyon film şirketi Pixar, benzersiz yapımlara imza atmaya devam ediyor. IMDB'ye göre…

3 hafta ago

wuudia, daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyor.