Türkiye İş Bankası, Akbank ve Garanti BBVA, LYY Levent Yapılandırma Yönetimi AŞ’nin veya LYY sahipliğindeki yüzde 55’lik Türk Telekomünikasyon AŞ hissesinin satışı amacıyla Amerika Birleşik Devletleri merkezli yatırım bankası olan Morgan Stanley & Co. International plc. yetkilendirdi.

Garanti BBVA, Akbank ve Türkiye İş Bankası tarafından konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada, “Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’nin (LYY) veya LYY sahipliğindeki %55’lik Türk Telekomünikasyon A.Ş. paylarının satışı amacıyla Morgan Stanley & Co. International plc. (Morgan Stanley) satış danışmanı olarak yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda satış ile ilgili gerekli çalışmalar ve potansiyel yatırımcılarla görüşmeler başlatılacaktır. Satış sürecinde Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve İş Yatırım Menkul Değerler  A.Ş. yerel danışman olarak görev alacaklardır.” ifadelerine yer verildi.

Türk Telekom’un piyasa değeri 20 Milyar TL (3,5 Milyar Dolar)

Türk Telekom’un %55’i Levent Yapılandırma Yönetimi AŞ, %15’i TC Hazine ve Maliye Bakanlığı, %15’i Borsada Halka Açık Pay, %5’i de Türkiye Varlık Fonu’na ait.