Yeni Sinema Kanunu Yürürlüğe Girdi İşte Detayları

Resmi gazetede yayımlanan Yeni Sinema Kanunu ile ilgili esasların bulunduğu “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” 22 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Reklam süreleri 10 dakikaya düştü

Yeni sinema kanunu ile sinema filmi başlamadan önce gösterilen reklamların süresi en fazla 10 dakika, fragman gösterim süresi ise en az 3, en fazla 5 dakika olarak belirlendi. Film arası ise 15 dakikayı aşamayacak şekilde belirlendi.

Kampanyalı bilet satışı sonlandırıldı

Geçtiğimiz aylarda sinema salonu işletmecileri ile yapımcılar arasında tartışmaya sebep olan, kamuoyuna “mısır savaşları” olarak yansıyan kampanyalı bilet satışına yeni kanunda yer alan “Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.” maddesi ile son nokta koyuldu. Sinema salonu işletmecileri bilet ve diğer ürün fiyatlarında ayrı ayrı indirimler yapabilir, ancak sinema bileti ile birlikte bir başka ürünü paket halinde satamayacaklar.

Yeni yaş sınıfları ve yaş sınırlamalarına ilişkin yeni logolar

Ülke sınırları içerisinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri için çocukların korunması amacıyla uygulanan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, uluslararası uygulanmalar ve uzman görüşleri çerçevesinde “Genel İzleyici, 6A (6 yaş altı), 6+ (6 yaş üzeri), 10A (10 yaş altı), 10+ (10 yaş üzeri), 13A (13 yaş altı), 13+ (13 yaş üzeri), 16+ (16 yaş üzeri) ve 18+ (18 yaş üzeri)” olarak yeniden düzenlendi.

Yeni yaş sınıfları

Sinema ile online platformlarda eş zamanlı gösterime son

Şubat ayında vizyona giren Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi, hala vizyondayken Netflix platformuna eklenmiş ve filmi sinemada izleyenler bu duruma tepki göstermişti. Yeni kanun ile birlikte bu durumun önüne geçildi. Artık sinema filminin ücretli platformlarda yayımlanması için 5 ay, ücretsiz platformlarda yayımlanması için 6 aya ihtiyacı var.

Halk Günü ve indirim grupları

Yeni sinema kanununa göre sinema film yapımcıları, salonu işletmecileri veya film dağıtımcısı arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde “Belirli yaş ve üzeri bileti”, “Öğrenci bileti”, “Şehit yakını ve gazi bileti”, “Sabah seansı bileti”, “Kamu meslek grubu bileti”, “İnternet bileti”, “Engelli bileti” ve “Halk günü bileti” gibi indirimlı bilet türlerinde indirim yapılabilecek. Yeni kanun ile birlikte Halk günü artık haftada iki (2) gün olarak uygulanabilecek.

son yazılar

pAura VALORANT Ayarları

İspanya merkezli Avrupa'nın en önemli takımlarından Team Heretics'in başarılı oyuncusu pAura VALORANT ayarları. Temsilcimizin oyun…

11 saat ago

Age of Empires 4 Sistem Gereksinimleri

Strateji oyunlarının en popüleri Age of Empires serisinin yeni oyunu Age of Empires 4'ün sistem…

2 gün ago

Flashpoint Sezon 3, RMR Turnuvası Olacak

Flashpoint sezon 3, Avrupa için RMR turnuvası olacak. 16 Takımın mücadele edeceği turnuva çok yakında…

3 gün ago

AsLanM4shadoW VALORANT ayarları

VCT Challengers'ta mücadele eden BBL Esports'un oyuncularından AsLanM4shadoW'un VALORANT ayarları. Ali Osman "AsLanM4shadoW" Balta crosshair…

5 gün ago

The Falcon and the Winter Soldier 4. Bölüm ne zaman yayınlanacak?

Disney+'da yayınlanan Marvel dizisi The Falcon and the Winter Soldier 4. Bölüm ne zaman yayınlanacak?…

2 hafta ago

Rocket League Mobil Platformlara Geliyor

1 Milyon çevrimiçi oyuncu rekoru kıran Rocket League, Rocket League Sideswipe adıyla mobil platformlara geliyor.…

2 hafta ago

wuudia, daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyor.