Acil Durumlarda Hayat Kurtarabilecek Uygulamalar
  1. Anasayfa
  2. Mobil

Acil Durumlarda Hayat Kurtarabilecek Uygulamalar

0

Acil durumlarda hayatınızı kurtarabilecek mobil uygulamaları wuudia ziyaretçileri için derledik. Mutluka telefonunuzda bulunması gereken uygulamalar.

Depremin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu çok acı olaylar ile görmeye devam ediyoruz. İlkokulda başlayan çeşitli afet tatbikatları ile bizleri eğitmeye çalışan görevlilerden hepimiz en az bir kez eğitim almışızdır. Deprem ülkesinde olmamız gereken halen bu durumun ciddiyetini kavrayamamış olacağız ki hayatımızı geçirdiğimiz bu yapıları yapılırken yeterli önemler yetkililer tarafından alınmıyor. Bu tür acil durumlarda her vatandaşın bilmesi gereken ve bireysel olarak alması gereken önlemler mevcut. Bu listemizde bu önlemlerin teknolojik kısmına odaklanacağız. Günün her saatinde her dakikasında yanınızda bulundurduğumuz telefonlarda mutlaka bulunması gereken acil durumlarda işinize çok yarayacak hayatınızı kurtarabilecek uygulamaları listeledik.

Acil Durumlarda Hayat Kurtarabilecek Uygulamalar

Güvendeyim

AKUT Arama Kurtarma Derneği tarafından Google Play ve App Store mağazalarına eklenmiş bu uygulama ile afet durumlarında uygulamaya eklediğiniz yakınlarınızın numaralarına internet gerekmeden iyi olduğunuzun haberini verebileceksiniz. AKUT Güvendeyim uygulamasını Google Play ve App Store mağazalarında bulabilirsiniz.

Whistle

Deprem çantamızda bulunması gereken eşyalardan bir tanesi olan düdük bu uygulama ile telefonlarımıza geliyor. Enkaz altındayken Whistle uygulamasını çalıştırarak telefonunuzdan çok yüksek bir ses seviyesi ile düdük sesi çıkarmaya başlar.

Bridgefy

Türkiye’nin gerçeklerinden bir diğeri de yetersiz iletişim alt yapısı. Afet durumlarında yetersiz kalan, hatta uzun bir süre kullanım dışı kalan iletişim alt yapısı tekrar eski çalışır halini alana kadar Bridgefy uygulaması ile Bluetooth özelliği ile 100 metre yakınınızda bulunan kişilerle iletişim kurabilirsiniz. Üstelik çevrenizdekilerin rehberinizde kayıtlı olmasına gerek yok. Uygulamayı ilk indirdiğinizde profilinizi oluşturmanız yeterli. Bridgefy, Google Play ve App Store mağazalarında.

HeyTell

HeyTell uygulaması akıllı telefonunuzu telsiz gibi kullanmanızı sağlayarak düşük veri kullanımı ile çevrenizdeki kişiler ile iletişim kurabilmenizi ve konumunuzu paylaşabilmenizi sağlayan Google Play ve App Store’da yer alan bir uygulamadır.

Red Panic Button

Red Panic Button uygulaması sadece afet anlarında değil hayatınızın tehlikede olduğu durumlarda da kullanabileceğiniz basit bir uygulamadır. Uygulamaya yakınlarınızın bilgilerini kaydettikten sonra kırmızı butona basarak tehlikede olduğunuz durumlarda onlara SMS veya e-posta ile konumunuzu gönderebilirsiniz.

Güvendesin

AKUT uygulaması ile oldukça benzer olan Güvendesin uygulaması ile yakınlarınıza güvende olup olmadığınızı iletebileceğiniz yararlı bir uygulamadır. AKUT uygulamasından farklı olarak sadece App Store’da yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir