googlenews

İlk kez online olarak düzenlenen WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14 tanıtıldı. İşte iOS 14 özellikleri. iOS 14’te bizi ne bekliyor ?

COVID-19 sebebiyle bu yıl online olarak düzenlenen WWDC 2020 etkinliğinde Apple kullanıcılarını sevindirecek özelliklerle birlikte iOS 14 tanıtımı gerçekleşti.

Yenilenen Siri

Apple’ın sesli asistanı Siri, iOS 14 ile artık ekranın tamamını kaplamayacak. Yenilenen Siri, artık ekranın altında belirecek ve komutlanırınızı yerine getirecek. iOS 14 ile birlikte Siri, sesli mesaj da gönderebilecek.

Translate

Henüz 11 dilde çeviri imkanı sunan Apple’ın yeni Translate uygulaması çevrimdışı iken de kullanılabiliyor.

Picture-in-Picture

Picture-in-Picture

Picture-in-Picture veya resim içinde resim özelliği ile artık birden fazla görüntü akışını ekranda görebileceksiniz.

App Library

Uzun süredir Android’de var olan bu özelliğe iOS 14 ile Apple cihazlarda kavuşuyor. App Library özelliği sayesinde uygulamalarınız otomatik olarak gruplandırılacak.

Widgetlar

Android cihazların uzun süredir sahip olduğu Widgetlar iOS 14 ile Apple cihazlara da geliyor. Hava durumu, saat ve takvim gibi bir çok Widget iOS 14 ile geliyor.

Car Keys: Telefonunuz aynı zamanda araba anahtarınız

Car Keys: Telefonunuz aynı zamanda araba anahtarınız

Etkinlikte tanıtılan bir diğer özellik Car Keys ile araba anahtarları tarih oluyor. Car Keys sayesinde aracınızın yanındayken telefonunuz ile aracınızın kilidini açıp kapatabileceksiniz.

Arama ekranı

Arama ekranı

Kullanıcıların uzun süredir istediği bu özellik sonunda geliyor. Artık aramalar bir bildirim gibi ekranın üst kısmında küçük bir şekilde görünecek.

Yeni rotalar: Maps

Yeni rotalar: Maps

Maps uygulaması artık bisiklet sürücüleri için özel rotalar çizebilecek ve rota hakkında onları bilgilendirecek.

App Clips

App Clips ile Apple ödeme seçeneği bulunan her yerde cihazınızın NFC özelliği ile saniyeler içerisinde ödeme yapabileceksiniz.

Spatial Audio

AirPods Pro kullanıcıları yakından ilgilendiren bu özellik 3 boyutlu ses akışını taklit ediyor.

iOS 14 Güncellemesi Alacak Cihazlar