Coca-Cola Dünyayı En Çok Kirleten Firma Oldu
  1. Anasayfa
  2. Haber

Coca-Cola Dünyayı En Çok Kirleten Firma Oldu

0

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir küresel denetime göre Coca-Cola, Nestlé ve PepsiCo firmaları dünyada plastik kirliliğine en çok katkıda bulunan şirketler oldu. Böylece Coca-Cola, ikinci kez dünyanın en çok kirlilik yaratan firması olma ünvanını kazandı.

Bu denetim sonucu, Coca-Cola’nın dünyanın en kirletici markası olarak üst üste ikinci yılını işaret ediyor. Dünya kirliliğine en çok katkıda bulunan diğer firmalar arasında Solo Cup Company ve Colgate-Palmolive firmaları da yer aldı. ABD’de Nestlé, ülkeyi en çok kirleten marka oldu. Nestlé’yi sırasıyla Solo Cup Company ve Starbucks takip ediyor.

Geri dönüşüm iddia edildiği kadar etkili değil

Yapılan araştırmaya göre şirketlerin, “%100 geri dönüştürülebilir” ürünlerinin çevreye çok fazla katkısı bulunmuyor. Dünya genelinde üretilen plastiğin sadece %9’luk kısmı geri dönüştürülüyor. Geriye kalan kısım çöp sahalarına gönderiliyor, yakılıyor ya da çevrede kalmaya devam ediyor. Break Free From Plastic’in küresel koordinatörü Von Hernandez, bu durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu rapor, şirketlerin kendi yarattıkları plastik kirliliği krizine karşı daha fazla şey yapmaları gerektiğini gösteren bir kanıt sunuyor. Tek kullanımlık plastik paketlemeye devam eden güvenleri çevreye daha fazla plastik atılmasına sebep oluyor. Geri dönüşüm, bu problemi çözmeyecek.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir