Çin’li internet devi Tencent , Clash of Clans, Clash Royale ve Brawl Stars gibi başarılı oyunların arkasındaki stüdyo olan Finlandiya merkezli Supercell‘den daha fazla hisse satın alarak kontrolü ele aldı.

Tencent, League of Legends yaratıcısı Riot Games’in tamamen sahibi, Fortnite oyununun yaratıcısı Epic Games’in %40 hissesine sahip ve Ubisoft ve Activision’da da yatırımları var. PUBG’nin Krafton Game Union’da bile küçük bir hissesi var.

Tencent, %50 olan hissesini %51,2 ye çıkartmak için 40 milyon dolarlık hisse satın alımı gerçekleştirerek şirket üzerindeki kontrolünü arttırdı. Ayrıca Clash of Clans, Clash Royale ve Brawl Stars oyunları Espor ve mobil oyun dünyasında popülerliği sayesinde önemli bir yere sahip.

Loading...
Tencent, Supercell’in yüzde 51ini satın aldı

Clash of Clans’ın 1 milyon dolar ödüllü turnuvası ESL One Hamburg’da gerçekleşti. Kasım ayında Brawl Stars’ın 250.000 dolar ödüllü dünya şampiyonluğunu ve Clash Royal League World Final’in 2019 yılı bitmeden hep birlikte takip edeceğiz.

Forbes dergisinin haberine göre Clans Clash 2018 yılında Supercell’e günde 1.5 milyon dolar kazanç sağladı ancak bu rakam 2015 yılında günde 5.5 milyon dolar civarlarındaydı. Supercell’in oyunları eSpor ve oyun endüstrisinde en yüksek gelir getiren oyunlar. Tencent’in kendi mobil oyunu olan Honor of Kings şirketine 1.3 milyar dolar gelir sağladığı biliniyor.

Loading...