The Mandalorian 2.Sezon 5.Bölüm İncelemesi
  1. Anasayfa
  2. Sinema/TV Haberleri

The Mandalorian 2.Sezon 5.Bölüm İncelemesi

0

The Mandalorian 2.Sezon 5.Bölümünde İmparatorluk diktatörünün yönettiği çorak gezegen Corvus’da Star Wars animasyonundan tanıdığımız Ahsoka Tano görülüyor.

The Mandalorian ,bizi bir İmparatorluk diktatörünün vahşice yönettiği çorak gezegen Corvus’a götüren 2. Sezon 5.Bölüm “The Jedi”da Star Wars animasyonunda hayranların en sevdiği favori Jedi’ını canlı kanlı görüyoruz. Bölüm boyunca, Baby Yoda’nın kökeni ve dizinin nereye gidebileceği hakkında daha fazla şey öğreniyoruz.

Şimdiye kadar “The Jedi” da bulunan tüm süpriz yumurtalar ve Star Wars referansları:

The Mandalorian 2.Sezon 5.Bölüm İncelemesi

Ahsoka Tano

Star Wars hayranlarının favori Jedi’ını nihayet kanlı canlı görmek bu bölüme nasip oldu. Ahsoka Tano karakterine Quentin Tarantino’nun Death Proof filmindeki rolüyle bilinen Rosario Dawson hayat veriyor. Bu bölümün hiç kuşkusuz en çok konuşulan iki konusundan biriydi Ahsoka Tano. Star Wars Rebels benzeri kıyafetleri, Galaktik İç Savaş öncesinde kullanılan beyaz ışın kılıcı ile izleyicinin beğenisini toplamayı başardı.

Ahsoka konuşmasının bir bölümünde, Güç’ün “tüm canlılar tarafından yaratılan bir enerji alanı” olduğunu açıklıyor ve Obi-Wan Kenobi’nin A New Hope’da Luke Skywalker’a söylediği sözler ile aynı sözler .

Bebek Yoda / Grogu

The Child veya Baby Yoda. Bu bölümde ufaklığın gerçek adını öğrenmiş bulunuyoruz. Grogu. Grogu’nun bir zamanlar Coruscant‘taki tapınakta Jedi olmak için ustalar tarafından eğitildiğini öğreniyoruz. Order 66’dan sonra güçlerini saklamak zorunda kalmış olduğunu da bu bölümde öğrenmiş olduk.

The Mandalorian 2.Sezon 5.Bölüm İncelemesi

Tython ve Jedi

Ahsoka, Mando’ya Grogu’yu Tython gezegenindeki bir Jedi tapınağının kalıntılarına götürmesi gerektiğini söyler, bu mistik yer Legends canon’da Jedi Düzeni’nin doğum yeri olarak ilk kez tanıtılır.

Coruscant Jedi Tapınağı, Jedi Tasfiyesi, Anakin Skywalker ve Usta Yoda gibi diğer Jedi bilgisine dair birkaç referans var.

Büyük Amiral Thrawn

Ahsoka’nın Timothy Zahn’in 1991 tarihli ünlü efsaneler romanı İmparatorluğun Varisi ile ilk kez sahneye çıkan Chiss İmparatorluk kötü adamı Büyük Amiral Thrawn‘ı aradığını öğreniyoruz . O zamandan beri sayısız kitapta yer aldı ve 2016’da Asilerin ana kötü adamlarından biri olarak resmen yeniden kanonlaştırıldı. En son Rebels finalinde görüldü ve Lothal Kurtuluşu sırasında Ezra Bridger ile savaşırken ortadan kayboldu.

Akira Kurosawa ve Japon Filmleri

Sinefiller şüphesiz bu bölümün, Dave Filoni’nin (bölümün yönetmeni) “The Jedi”ın temel konusu için hazırladığı Akira Kurosawa’nın Yojimbo’su gibi klasik samuray filmlerinden büyük ölçüde ilham aldığını fark edecekler . Burada Mando, Toshiro Mifune’nin başıboş başı rolünü oynar, Yargıç Morgan Elsbeth ve Ahsoka, Kurosawa’nın filmindeki suç lordlarının yaptığı gibi Calodan’ın kaderi için savaşır.

Bazı izleyiciler, Grogu’nun güçlerinin test edildiği sahnenin- önce bir taşı, sonra da bir razor crest’in metal parçasını güçleriyle alma denemesi- Ogami Itt’nun 1970 mangası Lone Wolf and Cub‘da küçük Daigorō’ya uyguladığı teste bir referans olduğunu belirtti. Kitapta Ogami Ittō, bir yaşındaki Daigorō’dan bir top ve bir kılıç arasında seçim yapmasını ister. Kılıcı seçerse, Daigorō roninin yolunu öğrenecek, ancak topu seçerse, Ogami Ittō onu öldürecek ve ona şiddet dolu bir hayat verecek.

Diğer

Mandolorian, Corvus gezegeninde etrafta dolaşırken etrafta bir şeyler göreceksin. Bu uzay kedileri ilk olarak Klon Savaşları’nda ortaya çıktı.

Morgan Elsbeth, başarılı bir dövüş sanatçısı, dublör, dublör koordinatörü ve oyuncu olan Diana Lee Inosanto tarafından canlandırılıyor.

Hangi The Mandalorian karakterisin?
The Mandalorian 1. Sezonunu Ne Kadar İyi Biliyorsunuz?
The Mandalorian Replikleri

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir