Ülkemizdeki ilk Corona Virus vakasının açıklanmasıyla Türkiye’deki internet trafiği %30 arttı. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç yaptığı açıklamada Türk Telekom’un her türlü senaryoya hazırlıklı olduğunun altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın ülkemizdeki ilk resmi corona virus hastasını açıklamasının ardından Türkiye’deki veri trafiğinde %30 artış yaşandığı açıklandı. Corona Virus önlemleri çerçevesinde okulların tatil edilmesinin ve yakın zamanda başlayacak olan Uzaktan Eğitim ile internet trafiği iyice artacak. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç yaptığı açıklamada Türk Telekom olarak her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olduklarını ve tüm çalışmalarını bu çerçevede gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Yusuf Kıraç artan veri trafiğinin ardından internette olası aksaklıkları engelleyebilmek adına kullanıcılara çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Evden çalışmaya geçen firmaların video konferans ve benzeri iletişim yöntemlerini kullanması, bireylerin zorunlu olarak daha çok evde bulunmaları internet trafiğindeki artışın, akşam yoğun saatlerden gün içine sarkan bir duruma dönüştüğünü ortaya koyuyor.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç

Gereksiz video paylaşımlarından kaçının

Tatil edilen okullar, evden çalışanlar ve evde karantina süreciyle değişen internet kullanım alışkanlığıyla birlikte ülkemizdeki internet trafiği %30 oranında artış gösterdi. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç kullanıcılardan sosyal mecralarda “gereksiz video paylaşımı”nda bulunmamalarını istedi.

Turkcell yetkileri tarafından yapılan açıklamada ise BiP uygulamasından yapılan görüntülü konuşmalarda %90’lık bir artış olduğu belirtildi.