Bir süredir kurulması beklenen Volkswagen Türkiye‘nin fabrikası için Manisa Muradiye‘de tarım arazisi tahsis edildi iddiaları ortaya atıldı.

Alman otomotiv devi Vokswagen yeni bir fabrika kurmak için uygun yer arayışına girmişti ve fabrikanın kurulacağı yer ile ilgili adaylardan birisi de Türkiye idi. Fabrika’nın Türkiye’de kurulacağının kesinleşmesinin ardından 943 milyon euro yatırımla Manisa merkezli bir şirket kurmuş ve o dönemde yapılan askeri harekatler nedeniyle yatırımda aksamalar olmuştu. Bugün Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan‘ın yaptığı açıklamalara göre Manisa Muradiye’de fabrika için 4000 dönümlük arazi tahsisinin gerçekleştiği ve 1000 dönümünün yıllık 5 milyon fidan kapasiteli Akasya, Erguvan, Kestane, Akçaağaç gibi çok özel bitkilerin yetiştirildiği yıllık 500 milyon TL cirosu olan Muradiye Fidanlığı’nın oluşturduğunu kamuoyu ile paylaştı. Söz konusu Muradiye Fidanlığı ilk önce Hazine tarafından devralınmış ve bu arazi “lağvedilerek” ((bir kuruluş) Kaldırılmak. Hükümsüz kılınmak, feshedilmek.) fabrikanın kurulması için tahsis edildiğini belirtiyor.

Volkwagen’in Manisa’daki fabrikayı bir tarım arazisi üzerine kurmasını doğru bulmuyoruz. Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına izin verilirse yarın işleyecek arazi bulamayacağız. O zaman ne tohumu ne de girdi maliyetlerini konuşmaya gerek kalmayacak.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan