WandaVision’ın bu haftaki bölümünde Wanda’nın zihnine bir yolculuk yaparak onun başından geçen olaylara tanık oluyoruz. WandaVision 8. Bölüm İncelemesi.

Komedi ile başlayaran WandaVision büyük finale doğru ilerlerken daha duygusal ve karanlık bölümlere dönüştü. Bu hafta geçmişe doğru karanlık ve eğlenceli bir macerada olan Agatha, Wanda’yı Wanda’nın kendi anılarından oluşan kabus gibi bir evde yönetiyor.

Wanda, Agatha’nın bodrumunda mahsur kalır ve sorguya çekilir. Yaşlı cadının, Wanda’nın mistik güçlerini öğrenmeye bir hayli meraklı olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden duygusal çöküntü yaşayan Wanda’yı olanların gerçekliği ile yüzleşmeye zorladı.

Wanda’nın çocukluğan Sokovia’daki günlerine inelim. Wanda ve Pietro, ebeveynleriyle en sevdikleri sitcomları izleyerek vakit geçiren sevimli çocuklardır. Beklenmeyen bir şey olur. Atılan bomba ile evleri yerle bir olmuştur. Atılan bir başka bomba ise Pietro ile Wanda’nın tam yanına düşmüş ancak patlamamıştı. Tam bu noktara Agatha araya girerek bunun bir şans olduğunu mu yoksa güçleriyle mi yaptığından bahsediyor. Belli ki Agatha bu konunun görünenden daha derin olduğunu düşünmekte.

Sıradaki durağımız HYDRA üssü. Nazi deneylerine gönüllü olarak katılan Wanda, Mind Stone ile olan bağının hydra ajanlarının görmesini engelledi.

İlerleyen dakikarlarda Katarakt projesini görüyoruz. Belli ki işler direktör Hayward istediğini noktaya gelmiş. Wanda aslında Vision’ın bedenini hiç çalmamış olabilir. Wanda Zihin Taşı’nın güçlerinden faydalanarak Vision’ı yaratmış olabilir.

Final bölümünde Wanda, onu hatırlamayan Hayward’ın projesi olan Beyaz Vision ile savaşmak durumunda kalacak. Bu berbat bir durum…

WandaVision 8. Bölüm sürpriz yumurtalar

Agatha Harkness

  • Cadıların tekrarladığı Latince ilahisi, Agatha’nın görünüşte ölümsüz doğası göz önüne alındığında, “doğal ölüm bir canavardır” anlamına gelen “mors monstru naturale” gibi görünüyor.
  • Agatha’nın “mor enerji” kullanması, niyetinin şimdiye kadarki en acı işareti olabilir. Çizgi romanlarda mor genellikle kötülerin rengi olarak kodlanır.
  • Agatha ve ikizlerle son sahnede, üstlerinde süzülüyor ve onları kuklalar gibi tutuyor. Bu muhtemelen, çocukları el kuklası gibi gösteren Usta Pandemonium’a bir göndermedir

Scarlet Witch

HYDRA üssünde Zihin Taşı ve Wanda arasındaki sahnede tanık olduğumuz şey Wanda’nın geleceğinden biri gibi görünüyordu. Scarlet Witch. Uzun bir ceketi ve tacı anımsatan bu özel kostüm, Marvel Comics’te giydiği kostüme çok benziyor.

WandaVision 8. Bölüm incelemesi
WandaVision 8. Bölüm incelemesi

Stark Industries

İlk bölümdeki ekmek kızartma makinesi reklamının her zaman Maximoff’un evini parçalayan Stark Industries bombasına bir referans olması gerekiyordu. Bu reklamda, her şeyin siyah beyaz olmasına rağmen ekmek kızartma makinesinin yanıp sönen kırmızı ışığı da vardı. Şimdi bombanın kendisinin de çok benzer bir yanıp sönen kırmızı ışık ve sese sahip olduğunu görüyoruz.

Sahte Pietro

Pietro konusunda son noktayı Agatha koydu. Pietro, Agatha’nın gözü ve kulağı olmuş.

Post Credit Sahnesi

Katarakt Projesi Açıklandı: SWORD’un Vision’ı Kimdir?

Katarakt projesini birkaç bölümdür duyuyoruz ancak pek bilgi sahibi değildik. Katarakt projesi büyük bir olay olmalıydı ki öylede oldu. Katarakt “kusurlu görme” anlamına gelmiyor, aynı zamanda gözlere beyaz bir parlatmanın kaldırılmasını da öneriyor. Bu ürkütücü etki, Thanos onu öldürdüğünde sentezoidin üzerine gelen şeydi ve gerçek bir katarakt ameliyatına paralel olarak onu yeniden canlandıran şey budur. Hayward oldukça zeki ve sinsi bir karakter. Wanda’yı kötülemek ve kendi projesini haklı çıkarmak için Wanda’yı yanlış bir şekilde Vision’ın bedenini çalmasına teşvik ettiği gerçeğinden çok açık. Katarakt projesi için var olma nedeni gerekiyordu. Wanda’yı odasına aldığında bu adımda tamamlanmıştı.

wandavision white vision
wandavision white vision

SWORD’un Vision’ı neden beyaz?

Katarakt projesinin Vision’ı Wanda’nın ve biz MCU hayranlarının gözünde kusurlu bir versiyondur. John Byrne tarafından 80’lerin sonlarında yaratılan Vision Quest çizgi romanı yayına doğal olarak bağlanmış boş bir sayfadır. Tıpkı Vision’ın duyguları ve “ruhu” olmadan yeniden doğması gibi. SWORD versiyonu gerçek Vision’ın ahlak, insanlık ve kendini keşfetme gibi bir takım şeyler olmadan yeniden programlandı. O, Vision’ı bir robottan çok insan yapan hiçbir şey olmadan sadece görevleri yerine getirmek için programlanmış bir makinedir.

Peki nasıl oluyor da Vision hâlâ var olabiliyor?

Vision Zihin Taşına bağlıyken, hayatının tamamen ona bağlı olmadığı ortaya çıktı. Shuri, muhtemelen güçlerinin bir kısmı pahasına, Sonsuzluk Taşı onu öldürmeden ondan ayırabildi. SWORD, Vision için Age of Ultron’dan tanıdığımız Dr. Helen Cho’ya ve bir miktar vibranium’a ihtiyaç duymuş olabilir. Vision’ın yaratımı o kadar spesifikti ki, mükemmel bir şekilde yeniden yapabildiklerini hayal etmek zor. O halde beyaz, buna bir gönderme niteliğinde. Kendi anahtar parçalarını kaybetmiş olan farklı bir Vision sürümüyle sonuçlanan tamamlanmamış bir süreç.

Kaynaklar:

screenrant.com

denofgeek