Meydanlar Senin, İstanbul Senin
  1. Anasayfa
  2. Haber

Meydanlar Senin, İstanbul Senin

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim, Salacak ve Bakırköy meydanları için birbirinden harika tasarımları halkın oylaması sundu. Taksim, Salacak ve Bakırköy meydanları için hazırlanmış üçer tane harika proje tasarımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Senin Karar Senin sloganıyla istanbulsenin.org adresinde halkın oylamasına açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Salacak, Taksim ve Bakırköy meydanları için açtığı proje tasarım yarışması nihayet meyvelerini verdi. Yarışma kapsamında meydanlar için seçilen toplam dokuz proje (üçer tane) istanbulsenin.org adresinde halk oylamasına sunuldu. 19 Ekim tarihinde başlayan oylama 12 Kasım tarihine kadar devam edecek ve 16 milyon nüfuslu bu güzide şehrin güzide halkı meydanları için kararını verecek. Proje tasarımlarına bakıldığında meydanlar daha yeşil, daha ferah ve daha estetik gözüküyor. 12 Kasım‘a kadar ilgili internet sitesine girerek projelere ait görselleri inceleyip beğendiğiniz tasarıma TC kimlik numaranız ile oyunuzu verebilirsiniz.

Salacak Meydanı

Salacak meydanı için hazırlanmış olan üç projeden bir tanesi.

42 Sıra Numaralı Proje

Salacak siluetinin eşsiz güzelliğinin arkasında yeşil örtü ile örtünmüş falezler yer alır. Bu görüntü, dünyada eşi az görülen bir doğa oluşumudur. Kıyının kara ile kavuştuğu bu muazzam doğa, yapılan dolgu alanlar ile koparılmıştır. Dolgu alanın griliğine karşı önerilen tasarım falezlerin yeniden kıyıya kavuştuğu, doğanın özgün yaklaşımından ilham alır. Eşsiz siluetin kıyı boyunca devam edeceği, doğa ile bütünleşen bir izlek, yeşilin kıyıya sızması ile tasarlanır.

Kız Kulesi önündeki teraslamalar, falezlerin morfolojisinden esinlenerek, Üsküdar tarihi ile bütünleştirilir ve ağaçlarla desteklenerek, doğaya özgün oluşumuna kavuşturmak hedeflenir. Doğayı taklit eden bu tasarım, boğazın gücüne ve doğa olaylarına dayanıklı bir kıyı seyir alanı sunar.

Bugün Salacak, kıyı boyunca devam eden, sağlı sollu otoparklar, tesislerin şemsiye gibi özel eşyaları ile işgal edilmiş durumdadır. Otoparkların, yayaya engel oluşturan durumu yeniden ele alınarak, yaya yolunun genişletilmesi ile kıyıya erişimin mümkün olması hedeflenmiş; Nostaljik Tramvay ve bisiklet yolu ile kıyı deneyimi çeşitlendirilmiştir. Araç yolu 2 şeride düşürülmüş, toplu ulaşım ve yaya erişimi güçlendirilmiştir.

Kıyı boyu çok yönlü etkinlik alanları yer alır. Oturma ve sokak lezzetleri alanları, bisiklet ve yürüyüş yolu, kısa süreli otopark vb. kurgulanmıştır.
Harem otogarı yıkılmış, bu alan kent parkı ve içerisine yerleşmiş sanat yapıları ile tasarlanmıştır. Falezlerin yeşil alan sürekliliği, Haremde kent parkı olarak devam edecek, Kadıköy ve Üsküdar kıyısında kentlilerin nefes alacağı nitelikli bir sosyal ve rekreatif alan oluşacaktır. Tek büyük bir yapının hem ekonomik sürdürülebilir olmayacağı hem de arkasındaki doğayı kapatacağı nedeniyle sanat yapıları küçük birimlerden oluşarak parka dağıtılmış ve kullanıcılar ile teması artırılmış, aynı anda birden fazla etkinliğe olanak sunması amaçlanmıştır. Parkta koşu yolları, oyun alanları, kıyı boyunca dinlenme alanları, teraslar, çayırlar ve amfi gibi çok sayıda fonksiyon yer alır.

42 Sıra Numaralı Proje ekibi

Müellifler
Mehmet Cemil AKTAŞ, Peyzaj Mimarı
Pınar Kesim AKTAŞ, Mimar
Rümeysa KONUK, Peyzaj Mimarı
Ecem SEVİN, Peyzaj Mimarı
Şeyma KAHRAMAN, Peyzaj Mimarı
Ezgi Umut TÜRKOĞLU, Peyzaj Mimarı
Başak İNCEKARA, Şehir Plancısı


Yardımcılar
Lokman TURUNÇ
Okan Mutlu AKPINAR
Hüseyin Hilmi KEZER

Taksim Meydanı

Taksim meydanı için hazırlanmış olan üç projeden bir tanesi.

16 Sıra Numaralı Proje

Meydanlar Senin, İstanbul Senin

‘’Herkesin ve Herşeyin Meydanı’’ – TAKSİM

Bu proje mekanın belleğindeki izlerin bir yorumudur. Amaç, meydanı yeniden çok amaçlı kullanılan, gece-gündüz yaşayan bir merkez kılmaktır. Meydanın temel sorunları için çözümler üretilirken mekanın potansiyelleri değerlendirilmiş, bugünün ve geleceğin olası ihtiyaçlarının karşılanabilmesine çalışılmıştır.

Meydan konser, kutlama gibi farklı kullanımlara uygun altyapıyla donatılmış, ağaç varlığı arttırılmış, Maksem kaskatlı sularına kavuşturulmuş, meydanda kafeler, gazete, çiçek kioskları, kaykay pisti, yansıma havuzu tasarlanmıştır.

Taksim Meydanı yaklaşımları –Cumhuriyet Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, …- etüd edilmiş, meydanı kimliklendiren dokuların -Gezi Parkı, Cumhuriyet Anıtı, AKM, Aya Triada Kilisesi, …- meydanla kurduğu mekânsal ilişki yorumlanmıştır.

Cumhuriyet Caddesi -Tarlabaşı Bulvarı araç trafiği yer üstüne alınarak alan ıssız, tanımsız durumdan kurtarılmış, yeraltı geçidi mekanın belleğinin muhafaza edildiği bir ‘’Bellek Müzesi’’ne dönüştürülmüştür. Müzenin girişi Cumhuriyet Caddesi’nin Taksim Meydanı’yla kavuştuğu noktada, Gezi Parkı’nın köşesindedir.

Yolun yukarıya alınmasıyla dikilebilen köklü yüksek ağaçlarla Cumhuriyet Caddesi -Tarlabaşı Bulvarı boyunca yayaların ağaçlar altında yürüyerek meydana ulaştıkları bir yol karakteri oluşturulmuş, bu düzenleme Mete, Sıraselviler ve İnönü Caddesi için de önerilmiştir.

Gezi Parkı, Maçka’dan Taksim’e uzanan kent yeşilinin finali, meydanı tanımlayan mekânsal eşiktir. Kentsel bellekte yer etmiş bu parkın ve Taksim Bahçesi’nin yeşil varlığının ve kullanımının arttırılması için parkın çeperleri çınar ağaçlarıyla çevrelenmiş, üst kotu Prost planıyla uyumlu bir peyzajla düzenlenmiştir. Bir gezi, panorama terası ve etkinlik alanı olan bu kotta kafeler, açıkhava kütüphanesi, satranç, masa tenisi alanları, çocuk bahçeleri yer almaktadır. Parkın bir zamanlar Taksim Stadı olarak kullanılan alt kotu ise çim peyzajıyla çocukların top koşturacakları, yazın açıkhava sineması, kışın buz pisti olarak kullanılacak yeşil bir meydan olarak düzenlenmiştir.

16 Sıra Numaralı Proje ekibi

Müellifler
Bünyamin DERMAN, Mimar
Dilek DERMAN, Mimar
Mehmet KADIOĞLU, Şehir Plancısı
Redife KOLÇAK, Peyzaj Mimarı


Danışmanlar
Mustafa AKKAYA, Aydınlatma Uzmanı
Gülay ZORER GEDİK, Akustik Danışmanı
Neşe YÜĞRÜK AKDAĞ, Akustik Danışmanı
Sibel SARIKAYA, Yangın Danışmanı
Nur URFALIOĞLU, Restoratör Mimar
Emre ILICALI, İnşaat Mühendisi
Yeşim DEMİR, Grafik Tasarımcı
Britta NAGEL, Müze Planlayıcısı ve Sergi Tasarımcısı
Serhan ÇAYCILAR, Makine Mühendisi
Yusuf TIMBIR, Yapı mühendisi
Selahattin ÖZDENİZ, Elektrik Mühendisi
Tanju ÖZELGİN, Endüstriyel Tasarımcı
Günnur ÖZSOY, Sanatçı
Semih ALTIN, Çevre Mühendisi


Yardımcılar
Berk ÖZDEMİR, Mimar
İsmail Hakkı TUNÇAY, Mimar
Hasan ÖGÜT, Mimar
İdil DERMAN, Mimarlık Öğrencisi

Bakırköy Meydanı

Bakırköy meydanı için hazırlanmış olan üç projeden bir tanesi.

23 Sıra Numaralı Proje

Bir kentin hafızası meydanlarıdır. İnsanlar, meydanlarda buluşur, bir araya gelir; Karşılaşmalar, buluşmalar, bir arada durmalar ve daha nice anlar burada, meydanların sessiz tanıklığında gerçekleşir. Kentin yaşayan hafızası, sessiz tanıkları ve sahnesidir Meydan’ı. Bakırköy Meydanı belki de bunun en iyi örneklerinden biridir.

Bakırköy Meydanı’nın 24 saat yaşayarak kentliye gece-gündüz ev sahipliği yapması için, mevcut meydan genişletilmiş yeşil meydan ile bütünleştirilerek, birbirini besleyen sert ve yumuşak peyzaj arasındaki denge kurulmuştur. Mevcut meydan, toplanma, bir araya gelme, karşılaşma, kavuşma, anma ve miting gibi ihtiyaçlara karşılık verirken; yeşil meydan dinlenme, oturma, sosyal faaliyetler gibi ihtiyaçlara zemin sunar. Bakırköy halkının genel yaş dağılımı düşüldüğünde ağaçlar ve yeşil alan ile kurgulanan yeşil meydan yaşlı halka nefes alacakları, amfide dinlenip vakit geçirecekleri, kamusal wclere ulaşacakları bir alan olacak; gençlere ise çalışma, toplanma bir arada sosyalleşme için bir düzlem sunacaktır. Her yaş grubunu bir araya getirecek bu alan meydanın sosyal bağlacıdır.

Meydana çeper olan kolon sistemi ve heykeltıraş Prof.Tamer Başoğlu tarafından yapılan Atatürk heykeli birer kolektif bellek ürünüdür. Hafızada yer edinen bu bellek değerin alanda korunması önerilmiş ve köklü Bakırköy Tarihi’nin, önemli an ve anılarının anlatılacağı bir kılavuz tarih çeperi ile desteklenmiştir.

Aktif bir ticaret caddesinin en temelinde kullanıcı konforu, nitelikli açık alan, görsel bir düzen ve çekicilik, sokakta sanat gibi bileşenler yer almalıdır, bu doğrultuda yer altı çarşının üzeri açılarak iki çarşının güçlerini birleştirmesi önerilmiştir. Tüm cadde bir Açıkhava avm olarak çalışarak kentliye temiz hava, gün ışığı, yeşil alan, oturma dinlenme alanları sunarak konforlu bir ticaret vadeder. Cephe iyileştirme ile düzenli bir tabela sistemi, üst örtüler ile gölge alanlar, aydınlatma sistemi ile güvenli ve canlı bir alışveriş caddesi tasarlanmıştır.

23 Sıra Numaralı Proje ekibi

Müellifler
Pınar Kesim AKTAŞ, Mimar
Mehmet Cemil AKTAŞ, Peyzaj Mimarı
Ecem SEVİN, Peyzaj Mimarı
Başak İNCEKARA, Şehir Plancısı


Danışmanlar
Mustafa ARTAR, Peyzaj Mimarı
Yardımcılar
Rümeysa KONUK
Lokman TURUNÇ
Okan Mutlu AKPINAR
Hüseyin Hilmi KEZER

Birbirinden güzel projeler için emek veren herkese çok teşekkür ederiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir