Reklam mesajları almaktan bıkan vatandaş için İleti Yönetim Sistemi devreye sokuldu. Reklam mesajı almaya devam edenler için Reklam Mesajları Nasıl Şikayet Edilir?

İnternetten alışveriş yaparken veya bir kuruma telefon numaranızı verdikten sonra telefonunuza düzenli olarak birçok kurumdan reklam mesajı gelmeye başlar. Hepimizin en az bir kez yaşadığı hatta birçoğumuzun halen yaşamaya devam ettiği bu sinir bozucu durum için 2015 yılında alınan karar ile Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ortak bir çalışma ile İleti Yönetim Sistemi‘ni (İYS) kurarak 2020 yılında bu sistemi hayata geçirdiler. Ticaret Bakanlığı’nın birkaç gün önce açıkladığı şirketler için son onay yükleme tarihini 1 Aralık 2020 olarak belirlemişti ancak az önce yapılan açıklamada pandemi koşulları nedeniyle şirketlerin mağdur olmaması için bu süre için 31 Mayıs 2021’e ertelendi.

Reklam Mesajları Nasıl Şikayet Edilir?

Reklam Mesajları Nasıl Şikayet Edilir
Reklam Mesajları Nasıl Şikayet Edilir

İleti Yönetim Sistemi üzerinden onay vermediğiniz halde reklam mesajları göndermeye devam eden şirketleri nasıl şikayet edeceğinizi adım adım anlatıyoruz.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

15 Temmuz 2015 tarihinde 29417 sayılı Resmi Gazete kararı ile şirketlerin SMS ve E-posta gönderiminin ileti yönetim sistemi‘nde toplanması kararlaştırıldı. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ortak çalışması ile oluşturulan İYS sisteminde şirketler için son onay tarihi 1 Aralık 2020 olarak belirlendi.

İleti Yönetim Sistemi (İYS), hizmet sağlayıcı şirketlerin arama, mesaj ve e-posta gibi ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, vatandaşların ise izinlerini görüntüleyip kaldırabilecekleri ulusal bir veri tabanıdır.

Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi

Ticaret Bakanlığı’nın kurmuş olduğu Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi’nde izniniz olmadan size mesaj göndermeye devam eden şirketleri şikayet edebilir ve şikayetlerinizin sonucunu öğrenebilirsiniz.

Reklam Mesajları Nasıl Şikayet Edilir?

  • Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi’ne giriş yapabilmek için ilk önce bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. e-Devlet şifreniz var ise sonraki adıma geçebilirsiniz.
  • e-Devlet’te arama kutusuna “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi” yazarak ilgili internet sitesine e-Devlet hesabınız ile giriş yapın ve karşınıza çıkan uyarıyı okuyun.
  • İşlem menüsünden ilgili şikayet kategorinizi seçin. (ÖRN: Kısa mesaj (SMS) şikayeti başvurusu)
  • Kişisel bilgiler kısmında gerekli bilgileri doldurarak sonraki bölüme geçin.
  • İletiyi gönderen, ileti başlığı, SMS kodu gibi gerekli bilgileri girdikten sonra son olarak size gelen mesajın ekran görüntüsünü sisteme yükleyerek şikayet başvurusunda bulunabilirsiniz.