2020’nin En Büyük Espor Yatırımları
  1. Anasayfa
  2. Espor Haberleri

2020’nin En Büyük Espor Yatırımları

0

Dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden biri olan Espor endüstrisinin gelişimi için yapılan 2020’nin en büyük espor yatırımları listesi belli oldu.

Dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden biri olan Espor, 2020 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi öne çıkmayı başardı. Küresel sağlık krizinden en az derecede etkilenen Espor endüstrisi dünyanın büyük eğlence ağlarından bir tanesi. Endüstri birçok açıdan iyi bir yıl geçirse de yıl sonuna doğru yatırımlarda yavaşlama meydana gelmiş durumda.

Yatırımcıların Espor’a olan inancını gözler önüne sermek için bu yıl yapılan yatırımları takip ederek bir liste oluşturduk.

2020'nin En Büyük Espor Yatırımları
2020’nin En Büyük Espor Yatırımları

2020’nin En Büyük Espor Yatırımları

Mobalytics

Mobalytics espor yatırımları
Mobalytics espor yatırımları

Yatırım: 11,25 milyon dolar

Kaliforniya merkezli espor analiz şirketi Mobalytics, League of Legends, VALORANT, TFT gibi Riot Games oyunlarında oyunculara danışmanlık hizmeti veriyor. 7 Milyon oyuncuya hizmet veren Mobalytics, büyümesini sürdürebilmek için 11,25 milyon dolar yatırım aldı.

Challengermode

Challengermode espor yatırımları
Challengermode espor yatırımları

Yatırım: 12 milyon dolar

İsveç merkezli çevrimiçi turnuva platformu Challengermode, Alibaba’nın yatırım fonu olan eWTP İnovasyon Fonu tarafından 12 milyon dolar yatırım aldı. Challengermode’a daha önce ünlü futbolcu Zlatan Ibrahimovic’de yatırım yapmıştı.

Statespace

Statespace espor yatırımları
Statespace espor yatırımları

Yatırım: 15 milyon dolar

Ünlü hedef eğitmeni Aim Lab’ın arkasındaki şirket olan Statespace, 2020 yılında toplam 15 milyon dolar yatırım toplamayı başardı. G2 Esports ve Philadelphia Fusion gibi sektörün önemli takımlarıyla ortaklık kuran Aim Lab, sektördeki varlığını arttırmaya devam ediyor.

BLAST

BLAST Premier Fall Showdown eşleşmeleri açıklandı

Yatırım: 15,3 milyon dolar

Sektörün en iyi turnuva organizatörlerinden BLAST, 2020’de attığı adımlarla sektördeki varlığını artırmayı başardı. Danimarkalı turnuva organizatörü BLAST, Rocket Software CEO’su Johan Gedda ve Vækstfonden yatırım fonunun katkıları ile 15,3 milyon dolar toplamayı başardı.

Immortals Gaming Club

Immortals Gaming Club
Immortals Gaming Club

Yatırım: 26 milyon dolar

Immortals Gaming Club, Series B-1 finans turunda 26 milyon dolar topladıklarını açıkladı. Yatırım, Call of Duty League franchise’ı OpTic Gaming Los Angeles’ı 100Thieves’a satan şirketle aynı zamanda gerçekleşti.

Detayları açıklanmamış olsa da 25 milyonun üzerinde bir yatırımın gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Guild Esports

Guild Esports espor yatırımları
Guild Esports espor yatırımları

Yatırım: 27 milyon dolar

2019’da Birleşik Krallık’ta kurulan Guild Esports, geçtiğimiz aylar eski futbolcu David Beckham’ın yatırımıyla dikkatleri üzerine çekti.

VENN

venn espor yatırımları
venn espor yatırımları

Yatırım: 26 milyon dolar

Oyun, e-spor ve eğlence canlı yayın ağı VENN, A serisi yatırım turunda WISE Ventures ve spor yatırımlarıyla bilinen iş insanı Josh Kroenke’nin desteğiyle 26 milyon dolar toplamayı başardı.

ReKTGlobal

Rektglobal espor yatırımları
Rektglobal espor yatırımları

Yatırım: 35 milyon dolar

ReKTGlobal, 2020 yılında müzisyenleri, sporcuları ve oyuncuları bünyelerine katmanın yanı sıra ABD merkezli Summit Partners’dan 35 milyon dolarlık fon toplamayı başardı.

FaZe Clan

faze clan espor yatırımları
faze clan espor yatırımları

Yatırım: 40 milyon dolar

En popüler espor organizasyonlarından biri sayılan FaZe Clan, A serisi yatırım turunda 40 milyon dolar yatırım almayı başardı.

HLTV

HLTV.org, Better Collective’e satıldı

Yatırım: 42,1 milyon dolar

HLTV.org, Better Collective’e satıldı. CS:GO haberleri, istatistikler ve etkinler denince akla ilk gelen HLTV, spor bahisleri medya grubu Better Collective tarafından 42,1 milyon dolara satın alındı. Anlaşma gereği hem HLTV.org hem de dust2.dk satıldı.

G-Loot

G-Loot espor yatırımları
G-Loot espor yatırımları

Yatırım: 56 milyon dolar

İsveç merkezli G-Loot, Avrupa’dan Kuzey Amerika pazarına giriş yapmak için 56 milyon dolar yatırım almayı başardı. 2015 yılında kurulan G-Loot, PUBG Corporation, Tencent ve EA gibi büyük şirketlerle ortaklık kurarak çevrimdışı ve çevrimiçi etkinliklere ev sahipliği yapmıştı.

Mobile Premier League

Mobile Premier League espor yatırımları
Mobile Premier League espor yatırımları

Yatırım: 90 milyon dolar

Mobile Premier League, C Serisi yatırım turunda 90 milyon dolar toplayan bir Hint mobil oyun ve e-spor platformudur. Mobile Premier League, Mart ve Eylül ayları arasında kullanıcı sayısını tam dört kat artırarak 60 milyon oyuncuya ulaştı.

VSPN

VSPN espor yatırımları
VSPN espor yatırımları

Yatırım: 100 milyon dolar

VSPN, League of Legends, CrossFire, Honor of Kings ve Hearthstone’da ki etkinlikleri organize etmesiyle biliniyor. Çin merkezli Tencent, fonları espor araştırma enstitüsü, espor kültür parkı inşa etmek ve barındırma kapasitelerini artırmak için kullanılacağı 100 milyon dolarlık yatırımı yönetti .

BITKRAFT Ventures

bitkraft ventures espor yatırımları
bitkraft ventures espor yatırımları

Yatırım: 165 milyon dolar

BITKRAFT, espordaki en büyük risk sermayesi fonudur. BITKRAFT Ventures, hem sıradan hem de rekabetçi oyunlarda birçok yeni şirkete yatırım yapıyor 125 milyon dolar hedefiyle yola çıkan BITKRAFT Ventures 165 milyon dolar toplamayı başardı. Bu espor’a olan ilgiyi önemli ölçüde gözler önüne seriyor.

BITKRAFT, 2017’den bu yana 50’den fazla şirketten oluşan bir portföy oluşturdu. Risk sermayesi fonu, Epic Games, VENN ve Epics.gg gibi şirketlere yatırım yaptı. Ayrıca fona katkı sağlayan şirketler arasında Logitech ve Adidas bulunuyor.

Espor haberleri için wuudia’yı takip etmeyi unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir