2018 yılında FACEIT Major turnuvası sırasında kurulan Berlin merkezli Espor veri analiz şirketi GRID, 8.3 Milyon Euro yatırım aldı.

Türkiye’de ve dünya’da hızla büyüyen espor sektörüne yatırımcıların ilgisi artarak devam ediyor. Yayıncıların verilerini işleyip etkileşimlerini ve para kazanma potansiyelini ölçebilen GRID, turnuva sırasında takımların oyun içi verilerinden kimin kazanacağını tahmin edebilir. Elde ettiği veriler ile de sunucuların işine yarayacak yararlı bilgileri sunabiliyor.

Berlin merkezli şirket Seri A yatırım turunda Alinea Capital, Agileo Ventures, Bumble Ventures, Tar Heel Capital Pathfinder ve NFL oyuncusu JuJu Smith-Schuster’dan 8.3 milyon euro yatırım alarak turu 9.7 milyon euro ile tamamladığını açıkladı.

2020 yılında Kuzey Amerika pazarına giriş yapan şirket, aldığı yatırımı veri platformlarını büyütmek ve Amerika pazarındaki faaliyetlerini genişletmek için kullanacak.

GRID 8.3 milyon Euro yatırım aldı
GRID 8.3 milyon Euro yatırım aldı

Şirketin CEO’su Moritz Mauer yatırım ile ilgili şunları söyledi: “Spor verisi şirketlerinin espor veri zorluklarıyla baş etmek için yeteri kadar donanımlı olmadığını gördüm. Sürekli gelişen bir alan ve bu nedenle statik bir veri çerçevesine sahip olamazsınız. Üstelik bu alanda veriler manuel olarak toplanıyor. Bu, verilerin elde edilme hızına ve doğruluğuna bir sınır koyuyor. Biz şirket olarak bu sınırları aşıyoruz.”

Alinea Capital’in Ortağı William Hatle ise şu açıklamayı yaptı: “Moritz ve ekibinin erken başarısından etkilendik. GRID’in eşsiz espor bilgisinin ve ortaklarına ve müşterilerine en iyi hizmeti sunmaya yoğun şekilde odaklanmasının, başarılarının nedeni olduğuna ve gelecekte de böyle olmaya devam edeceğine inanıyoruz.”

espor yatırımları

Kaynaklar: https://capslocknext.com/berlin-merkezli-espor-veri-analiz-sirketi-grid-8-3-milyon-euro-yatirim-aldi/
https://www.eu-startups.com/2021/04/berlin-based-grid-esports-lands-e8-3-million-to-continue-us-expansion/
https://www.esportsbets.com/news/grid-esports-10-million-funding/